Vääna mõisa peahoone maalingute restaureerimine

Vääna mõisa maalingud konserveerisime mitmes järgus, tehes koostööd OÜ Mõisaprojekti ja peaarhitekti Nele Rohtlaga ning Tartu Kõrgema Kunstikooli Maalingute osakonna ja Heli Tuksamiga. 

Mõisa peahoone mitmes saalis leidus rikkalikke laemaalinguid, kohati lausa mitmes kihistuses. Koostöös peaarhitekt Nele Rohtlaga leidsime lahendusi erinevate ajastute eksponeerimiseks tervikuna. Maalingud saalides, mis hiljem võeti kasutusele klassiruumidena, puhastasime, kinnitasime, toneerisime ja taastasime kaod, et saavutada ühtlane üldmulje.

Lae lõplik viimistlus ja selle kõrval näide maalingust pärast selle välja puhastamist.

Maalingud puhastati välja hilisemate värvikihtide alt ja sobimatud parandused eemaldati mehaaniliselt. Väga raskelt eemalduvat värvi pehmendasime kergelt piiritusega, et alumisi hapraid värvikihte mitte kahjustada. Mitmeid probleeme oli niiskuskahjustustega, mis olid krohvile tõsiseid kahjustusi tekitanud. Kinnitasime ja stabiliseerisime lae ning täitsime augud sobivate krohvide ja pahtlitega. Materjali valikul oli oluline nii materjali stabiilsus, ajalooline sobivus kui ka võimalus neid hiljem originaali kahjustamata eemaldada. Kui aluspind oli väga pude ajalooline krohv, mis oli pehme ja tolmas, siis niisutasime ja kinnitasime seda. Lisaks tolmu kaotamiseks parandas see tunduvalt mörtide nakkumist.

Pärast suuremahulisi parandus- ja kinnitustöid sai maalingu retušeeritud ning ruumide terviklik lahendus loodud.

 

Lisaks märkimisväärsetele maalingtele leidusid mõisas mitmed erakordselt hästi säilinud tapeedid. Kuna ajastult ei sobinud need kokku maalingutega ning praktliselt poolelt koolimajja, otsustati tapeedid eemaldada ja konserveerida mõisast väljaspool. Selleks katsime tapeedi täies ulatuses kilega ning asetasime selle alla auravad vee vannid (sama protsessi võib teha ka aurutiga, kuid veevannid olid sellel konkreetsel juhtumil efektiivsemad). Kohati oli tapeet väga rabe ja kippus rebenema. Seejuures olime ettevaatlikud, et tapeet ei muutuks liiga pehmeks, sellisel juhul on seda väga raske ühes kihis eemaldada. Parimad mehaanilised vahendid selleks tööks olid maalimisspaatlid ja skalpellid.

 

Täpsemalt võib lugeda Vääna mõisa peahoone restaureerimise kohta ajakirjast Pööning siit.