Bekkeri laevatehase inseneride elamu seinamaalingu konserveerimine

Tallinnas Kopli tänaval asub aastatel 1912. – 1914. ehitatud Bekkeri laevatehase inseneride elamu, mis on ehitismälestisena riikliku kaitse all. Hoone ühes korteris on säilinud ehitusaegne polükroomne juugendlik trafarett maaling seina ülaosas, mille konserveerimisega tegeles TERA Restaureerimine 2018. aasta suvel. Konserveerida otsustati ainult stuki all asuv mustririba. Maaling oli säilinud küllaltki terviklikult ruumi kolme seina ulatuses, kuid selle visuaalset tervikut oli kaugelt vaadates raske haarata.

Maaling oli kaetud tapeedikihtide, tapeediliimi ja mustusega. Kohati oli maalingu pind tugevalt määrdunud katuselt läbi imbunud vihmavee tõttu. Krohvi kiht maalingu all oli kohati alumise seinakonstruktsiooni küljest lahti ning seetõttu vetrus. Seina nurkades olid suured krohvikaod ning seina keskpinnal  olid väiksemad augud krohvis, mille ümber oli krohv pude ja kippus alla kukkuma.

Konserveerimistööde käigus maalingu pind puhastati, täideti krohvikaod, kinnitati pude krohv ja lahti olev pigment. Suuremad maalingu kaod ja tausta toon retušeeriti pastellvärvidega. Kaod trafarett mustris retušeeriti akvarell värvidega.

Vaade kahe korteri vaheseinale (kirdesein) pärast pealmise tapeedikihtide eemaldamist ja enne puhastamist.

Konserveeritud maaling ruumi kaguseinas.

Vaade edelaseinale (korteri välissein) pärast pealmise tapeedikihtide eemaldamist ja enne peenpuhastust. Näha katuselt läbi jooksnud vihmaveest tekitatud oreoolid ja augud krohvipinnas.

Sama sein pärast konserveerimist.

Kuivpuhastuse käigus pindmise mustuse eemaldamisest tulenev muutus värvitoonis. Parempoolne pind puhastamata, vasakpoolne osa puhastatud.

Sama sein pärast konserveerimist.

Detail retušeeritud mustrist kirdeseinas. Lähedal vaatlusel on algne maalingupind eristatav uuest retušeeritud pinnast.